Kontenerowe stacje transformatorowe
Kontenerowe stacje transformatorowe uznaje się za kompletne - całościowe urządzenia elektryczne. Wewnątrz stacji kontenerowej znajdują się wszystkie komponenty niezbędne do wyposażenia stacji, jak transformator, rozdzielnica nn oraz rozdzielnia SN, instalacja wewnętrzna, jak i układy pomiarowe. Stacje transformatorowe kontenerowe można jeszcze klasyfikować ze względu na ich obsługę. Mogą być one wyposażone w wewnętrzny rodzaj obsługi zwany korytarzem obsługi albo zewnętrzny.
Kontenerowe stacje transformatorowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być stosowane na placach budowy, zasilania odbiorców miejskich, różnego rodzaju firm przemysłowych. Kontenerowe stacje transformatorowe sprawdzą się również w specjalistycznych warunkach, gdzie wymagana jest ich duża niezawodność i wytrzymałość. Dużą korzyścią z ich wykorzystania jest zapewnienie wysokiego bezpieczeństwa zasilania i spora oszczędność miejsca.
Stacje mobilne jak samo już określenie wskazuje, to taki rodzaj stacji, który można przenosić z jednego miejsca w drugie. To duża wygoda, bo stacja może być wykorzystywana w dowolnym miejscu, gdzie istnieje konieczność jej zastosowania. Taka stacja jest wyposażona we wszystkie niezbędne elementy, które posiada stacja standardowa. Największych atutem stacji mobilnych jest możliwość transportu na dowolne odległości.
Stacja transformatorowa kontenerowa - przeznaczenie i zastosowanie
Stacja transformatorowa realizuje dwa zadania. Pierwszym jest dokonanie zmiany napięcia. Drugie zadanie, to dystrybucja energii elektrycznej, w wyniku której energia dociera do odbiorcy docelowego. Te dwa zadania ściśle związane są z procesem wytwarzania energii, przesyłem energii i poziomem jej napięcia, które niezbędne jest do zasilenia urządzeń znajdujących się u odbiorców docelowych. Warto tutaj wspomnieć o etapach docierania energii elektrycznej do odbiorców. Dzieje się to również za sprawą stacji transformatorowej, która odgrywa ważną rolę w tym procesie przesyłu.
W pierwszy etapie energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach. Energia przesyłana jest na mniejsze i większe odległości. Do jej przesyłu korzysta się z sieci wysokiego napięcia - 110kV oraz najwyższego napięcia - od 220 do 400 kV.
W drugim etapie dzięki wykorzystaniu stacji transformatorowych oznaczonych jako WN/SN, obniża się napięcia do średniego - od 10 do 30 kV. W takiej postaci korzysta się z niego w mniejszych (lokalnych) liniach rozdzielczych. Korzystają również z niego bezpośrednio odbiorcy SN – zasilając maszyny elektryczne, które wymagają dużej mocy.
W trzecim końcowym etapie korzystania ze stacji transformatorowych SN/nn obniża się napięcie do najniższego. Pozwala to na przesyłanie i rozdzielanie energii do odbiorców końcowych.
Stacje trafo
Stacje trafo są napowietrzne, w postaci słupów, wnętrzowe, kontenerowe, które obsługuje się wewnętrznie i zewnętrznie oraz mobilne. Stacje napowietrzne – słupowe zasilają głównie odbiorców energii elektrycznej zamieszkujących tereny wiejskie i małe osiedla. Instaluje się je na słupach wykonanych z betonu lub żelbetu.
Miejsc, w których korzysta się ze stacji trafo, jest bardzo wiele, można by tu wymieniać w nieskończoność. Wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dystrybucji prądu, zmiany napięcia i przesyłu energii do odbiorców końcowych, tam montuje się stację transformatorową. Wybór odpowiedniej stacji trafo wraz z wszystkimi elementami, które są konieczne do jej prawidłowego działania, zależy od warunków i potrzeb występujących w danym miejscu. Bierze się również pod uwagę rodzaj sieci elektroenergetycznej, która jest podstawą do zbudowania określonego modelu stacji transformatorowej w określonym miejscu.
Wnętrzowe stacje transformatorowe
Wnętrzowe stacje transformatorowe zlokalizowane są we wnętrzach budynków mieszkalnych, ale i biurowych oraz wewnątrz obiektów usługowych. Często stosujemy je na halach produkcyjnych lub innych obiektach przemysłowych. Są one specjalnie dostosowane do potrzeb i wymagań budynku. Lokalizuje się je w specjalnych pomieszczeniach, celowo przygotowanych dla tego typu stacji transformatorowych. Dopasujemy wnętrzowe stacje transformatorowe pod indywidualne potrzeby klienta.
Producent nowoczesnych stacji transformatorowych
Różne typy stacji transformatorowych stosowane są w różnych miejscach. Należą do nich jednostek i zakłady przemysłowe, usługowe i inne, OZE, zakłady wydobywcze, kopalnie, place budowy – w tym przypadku najlepiej sprawdzają się mobilne stacje ze względu na możliwość przenoszenia i transportu. Stacje transformatorowe wykorzystuje się również do zasilania linii trolejbusowych, kolejowych i tramwajowych.
Serdecznie zapraszamy do współpracy - porozmawiamy o potrzebach oraz zaproponujemy korzystne i indywidualnie dopasowane rozwiązanie.