Generator, wytwornice azotu

Jesteśmy producentem wytwornic azotu oraz generatorów azotu, które są jednymi z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie. Nasze wytwornice azotu to urządzenie do ciągłej produkcji azotu o wysokiej i stabilnej czystości w stanie gazowym. Generatory azotu wyposażyliśmy w wysokiej jakości podzespoły najlepszych producentów. To w połączeniu z nowoczesnym systemem sterowania zapewnia bezawaryjne i bezobsługowe działanie systemu.

Zobacz urządzenia

Nasze generatory azotu oraz wytwornice azotu posiadają zaawansowane układy kontrolno-pomiarowe, których zadaniem jest ciągły monitoring parametrów pracy każdego z podzespołów.

Pracownicy serwisu mają możliwość sterowania wytwornicą azotu bezpośrednio lub zdalnie poprzez łącze GPRS. Mogą załączać generator w tryb cyklu automatycznego.

Mogą włączać i wyłączać poszczególne urządzenia wchodzące w skład wytwornicy, jak również przeprowadzić regulację przesyłu azotu.

Wykorzystana w produkowanej przez nas wytwornicy azotu nowoczesna technologia pozyskiwania azotu z powietrza atmosferycznego, gwarantuje dostarczanie w sposób ciągły produktu o najwyższej jakości i stałych parametrach.

Dzięki temu nasze wytwornice azotu są z powodzeniem wykorzystywane w profilaktyce przeciwpożarowej w kopalniach w Polsce, Europie i na całym świecie. Nasze rozwiązania dostarczamy również dla firm z różnych gałęzi przemysłu.

Zastosowanie wytwornicy i generatorów azotu

Wytwornica azotu typu PSA przeznaczona jest do ciągłego wytwarzania azotu o czystości min. 97% przy wydatku 700Nm3/h i ciśnieniu 6-8 bar z powietrza atmosferycznego. Umożliwiamy indywidualne dopasowanie parametrów wytwornic i generatora azotu oraz jego budowy do potrzeb i wymagań Klienta.

Powietrze atmosferyczne pobierane przez wytwornicę azotu jest sprężane, oczyszczane i osuszane, a następnie kierowane do 2 generatorów azotu pracujących naprzemiennie, gdzie następuje oddzielenie tlenu od azotu. Uzyskany w ten sposób azot jest poprzez zbiornik buforowy tłoczony do instalacji odbiorczej, natomiast tlen jest oddawany do powietrza na zewnątrz kontenera.

Urządzenie pracuje bezobsługowo, a zachodzące procesy obserwować można za pomocą rozbudowanego systemu wizualizacji.

Budowa wytwornicy azotu

Wytwornica azotu zbudowana jest na bazie kontenera odpowiednio przystosowanego do zabudowy, pracy i serwisowania urządzeń wchodzących w skład wytwornicy. W skład urządzenia wchodzą następujące układy główne: produkcji sprężonego powietrza, produkcji azotu, zasilanie i sterowanie.

1. Układ produkcji powietrza składa się z:

 • 4 sprężarek śrubowych,
 • zbiornika powietrza,
 • urządzeń oczyszczających,
 • osuszacza wraz z zespołem filtrów,
 • czerpni powietrza.

2. Układ produkcji azotu składa się z:

 • 2 generatorów azotu,
 • zbiornika na azot.

3. Układ zasilania i sterowania składa się z:

 • szafy zasilającej,
 • szafy sterującej,
 • układu zaworów,
 • przepływomierzy,
 • ogrzewania i oświetlenia kontenera.
generator i wytwornice azotu
Parametry techniczne/ModelWA 700WA 850WA 1400
Wydajność azotu [m3/h]700 +-7%850 m3/h ±5%≥1400 m3/h ±5%
Czystość [%]min. 97min. 97min. 97
Ciśnienie wyjściowe azotu [bar]≥6≥6≥ 6,5±7%
Zapotrzebowania na moc [kW]240240440
Temperaturowy zakres pracy [st.C]-20 do +40-20 do +40-20 do +40
Napięcie zasilania [V]400400400
UWAGA! Możliwość zamówienia w opcji stacji transformatorowej [V]500/400500/400500/400

Korzyści z zastosowania wytwornicy i generatora azotu

Generatory azotu to wydajniejszy i bezpieczniejszy zamiennik dla innych tradycyjnych metod np. butli z azotem. W porównaniu do innych metod wytwornice azotu zapewniają duży komfort użytkowania na co dzień oraz szeroką funkcjonalność. Nasze produkty ochrony przeciwpożarowej są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niezwykle ważna jest niezawodność.

Dlatego nasze wytwornice azotu są wyposażone w podzespoły najwyższej jakości oraz zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić długą żywotność i niezawodność w nawet najtrudniejszych warunkach.

Jakie są kolejne korzyści z wykorzystania wytwornic azotu i generatorów azotu w porównaniu do innych metod:

 • oszczędność czasu, miejsca i kosztów
 • prosta i intuicyjna obsługa wytwornicy azotu (bezpośrednio lub zdalnie poprzez łącze GPRS)
 • bezpieczeństwo i niezawodność
 • stała wysoka jakość i powtarzalność parametrów
 • nie musimy ponosić ciągłych kosztów zakupu lub wynajmu butli czy zbiorników, ponieważ cały niezbędny azot generujemy samodzielnie
 • uniezależnienie od zmian cen i dostępności na rynku
 • niski koszt eksploatacji
 • duża oszczędność przestrzeni - nie trzeba składować zbiorników lub dużej ilości butli, które po wykorzystaniu są puste - wciąż zajmują miejsce, a nie generują azotu
 • eliminacja żmudnych i powtarzalnych procesów logistycznych i transportowych związanych z butlami

Jako wieloletni producent wytwornic azotu i generatorów azotu, oprócz produkcji najwyższej jakości produktów, zapewniamy też pełen pakiet wsparcia od doradztwa technicznego po montaż, szkolenie z obsługi, serwis.

Zastosowanie zaawansowanych wytwornic azotu to efektywne generowanie azotu. Ograniczysz straty związane z takimi procesami jak np. parowanie, które jest spowodowane tym, że zbiorniki i butle przechowujące przez długi czas azot, nie mogą być idealnie w stu procentach izolowane termicznie. To prowadzi do nagrzewania, odparowania cieczy i odprowadzenia gazu do atmosfery przez zaworu bezpieczeństwa, które zapobiegają, aby uniknąć zbyt wysokiego ciśnienia w danym zbiorniku.

Generator azotu oparty na metodzie PSA wykorzystuje do produkcji azotu szczelnie upakowany pod ciśnieniem materiał z CMS (węglowe sito molekularne). Ten materiał pozwala na absorpcję tlenu ze sprężonego powietrza, dzięki czemu pozostawia azot o wysokiej czystości. Nasza wytwornica azotu może być wykorzystywana w trudnych warunkach.

Tam gdzie nie ma wystarczającej ilości sprężonego powietrza lub odpowiedniego ciśnienia, sprawdzą się nasze 4 wydajne sprężarki śrubowe, do wytwarzania sprężonego powietrza. Następnie zostaje ono osuszone przy wykorzystaniu naszych urządzeń oczyszczających i osuszacza wraz z zespołem filtrów, które dbają o dostarczenie najwyższej jakości powietrza, które zasila generator azotu.

Inżynierowie z ponad 25 letnim doświadczeniem

Oferujemy nowoczesne i sprawdzone rozwiązania wypracowane na bazie wieloletniego doświadczenia i bogatej wiedzy technicznej naszej kadry inżynieryjno-technicznej

Solidne wykonanie i bezpieczeństwo

Zapewniamy rozwiązania i produkty o długiej żywotności, które są solidne i wytrzymałe oraz przede wszystkim poprawiają bezpieczeństwo pracy

Doradztwo i indywidualne podejście

Nasi inżynierowie i eksperci z zakresu automatyki są do Twojej dyspozycji na każdym etapie realizacji projektu, aby dostarczyć jak najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb

Partnerzy

Inertyzacja za pomocą wytwornicy azotu

Istotnym elementem stosowania profilaktyki przeciwpożarowej w zrobach zawałowych ścian w kopalniach podziemnych jest inertyzacja atmosfery przy użyciu azotu. Do wytwarzania i podawania azotu do wyrobisk dołowych kopalni jak również do wykorzystania w przedsiębiorstwach z różnych branż oraz obiektów bezobsługowych, służą nasze wytwornice azotu.

Proces inertyzacji wykorzystywany jest do skutecznej ochrony i profilaktyki przeciwpożarowej. Kontrolując ilość tlenu, która znajduje się w danym otoczeniu, możemy uniemożliwić powstanie i podtrzymywanie reakcji spalania. Wykorzystujemy azot, czyli gaz, który posiada najlepsze właściwości inertne. Ponieważ jego gęstość jest bliska gęstości powietrza, nasze generatory azotu mogą szybciej rozprzestrzenić azot.

Skontaktuj się z nami
Napisz do nas
azis@azis.pl
Odwiedź naszą siedzibę
Azis Mining Service sp. z o.o.
44-304 Wodzisław Śląski
os. 1 Maja 16K